
Hover to zoom
| Brand | Beko |
| Model # | BBBF2410IM2 |
| Width | 55.6 cm |
| Height | 177.7 cm |
| Depth | 54.5 cm |
| Installation Type | Integrated |
| Product Type | Bottom Freezer |
| Energy Efficiency | Energy Star Most Efficient |
| Prosmart Inverter Compressor | Yes |
| Cooling System | No-Frost |
| Freezer Position | Bottom Freezer |
| Automatic Ice Maker | Automatic Ice Maker (Tap Water Connection) |
| Display Type | LED |
$2,799.00
Ships When Available— Backorder OK
This item is on backorder and will ship when available.
Stack & Save
Save up to $1,000 on qualifying orders
Dimensions
Width55.6 cm
Height177.7 cm
Length21.44 in.
Depth54.5 cm
Weight68 kg
Packed Height (cm)185.3 cm
Packed Width (cm)59.7 cm
Packed Depth (cm)59.7 cm
Packed Weight72 kg
Height (in)69 15/16
Width (in)21 7/8
Depth (in)21 7/16
Weight (lbs)149.9
Packaged Height (in)73
Packaged Width (in)23.5
Packaged Depth (in)23.5
Packed Weight (lbs)158.7
Key Features
Installation TypeIntegrated
Product TypeBottom Freezer
Energy EfficiencyEnergy Star Most Efficient
Prosmart Inverter CompressorYes
Cooling SystemNo-Frost
Freezer PositionBottom Freezer
Automatic Ice MakerAutomatic Ice Maker (Tap Water Connection)
Display TypeLED
ColorWhite
Control SystemElectronic Control
Height (in)69 15/16
Width (in)21 7/8
Depth (in)21 7/16
Product SeriesbPRO 500
Net Volume
Total Net Volume8 cu ft
Fresh Food Net Volume6.10 cu ft
Frozen Food Storage Net Volume1.90 cu ft
Technologies
Prosmart Inverter CompressorYes
Eco ModeYes
Vacation ModeYes
Refrigerator Features
Fridge Shelf TypeGlass
Cool RoomYes
Number Of Crisper Drawers1
Full Width Door Racks3
Auto Defrost (refrigerator)Yes
Height Adjustable Cantilever Shelves3
Freezer Features
Automatic Ice MakerAutomatic Ice Maker (Tap Water Connection)
Number Of Freezer Drawers3
Auto Defrost (freezer)Yes
Daily Ice Making Capacity (lbs/day)2.2
Design
Reversible DoorYes
Easy Installation Technology3D Adjustment
LED IlluminationYes
Freezer PositionBottom Freezer
Display TypeLED
Control SystemElectronic Control
Installation TypeIntegrated
ColorWhite
Display PositionElectronic display on front top trim – Alınlıkta display (Touch)
Performance & Consumption
Energy EfficiencyEnergy Star Most Efficient
Annual Energy Consumption400 kWh/year
Noise Level39 dBA
Climactic ClassT
Voltage120 V
Frequency60 Hz
Cooling GasR600a
Rated Current (a)2.1
Safety
Door Open AlarmYes
Warranty
Parts5 Year
Labor5 Year