
Hover to zoom
1 / 5
| Brand | Beko |
| Model # | BDV7200X2 |
| Width | 59.7 cm |
| Height | 85.6 cm |
| Depth | 58.4 cm |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR |
| Dryer Type | Electric Air Vented |
| Sensor Drying | OptiSense |
| Display Type | Digital Display |
| Color | White |
| Product Series | b100 |
| Product Type | Front Load |
| Capacity | 3.8 |
$1,099.00
Ships When Available— Backorder OK
This item is on backorder and will ship when available.
Stack & Save
Save up to $1,000 on qualifying orders
Dimensions
Height85.6 cm
Width59.7 cm
Depth58.4 cm
Weight33.5 kg
Packed Height (cm)89.5 cm
Packed Width (cm)66.5 cm
Packed Depth (cm)62 cm
Packed Weight37 kg
Height (in)33 11/16
Width (in)23 1/2
Depth (in)23
Weight (lbs)73.9
Packaged Height (in)35.2
Packaged Width (in)26.2
Packaged Depth (in)24.4
Packed Weight (lbs)81.6
Countertop Depth (cm)52.1 cm
Key Features
Energy EfficiencyENERGY STAR
Dryer TypeElectric Air Vented
Sensor DryingOptiSense
Display TypeDigital Display
ColorWhite
Product Seriesb100
Product TypeFront Load
Capacity3.8
Width (in)23 1/2
Noise Level67 dBA
Programs
Number Of Programs15
Program 1Normal Regular Dry
Program 2Perm Press
Program 3Heavy Duty
Program 4Mixed Fabric
Program 5Sanitize
Program 6Timed Dry (High Temperature)
Program 7Timed Dry (Low Temperature)
Program 8Air Fluff - No Heat
Program 9Wools
Program 10Towels
Program 11Wrinkle Free
Program 12Delicates
Program 13Fitness Wear
Program 14Bedding
Program 15Quick Dry
Functions
Function 1Adjustment of Dryness Level
Technologies
Dryer TypeElectric Air Vented
Time Remaining IndicatorYes
Auto Anti-creasingYes
Design
Aqua Wave Drum PatternYes
Display TypeDigital Display
ColorWhite
Door TypeGlass
Door TrimBlack
Number Of Adjustable Feet4
Stacking Kit IncludedYes
Performance & Consumption
Energy EfficiencyENERGY STAR
Capacity3.8
Noise Level67 dBA
Energy Consumption260 kWh
Sensor DryingOptiSense
Voltage208 - 240 V
Frequency60 Hz
Reverse Drum ActionYes
Capacity (lbs)15.5 lb
Rated Current (a)9.1 - 10.5
Safety
Child LockYes
Child Lock IndicatorYes
Filter Cleaning IndicatorYes
End Of Cycle BuzzerYes