
Hover to zoom
1 / 6
| Brand | Beko |
| Model # | BWM7200X |
| Width | 60 cm |
| Height | 84 cm |
| Depth | 59 cm |
| Maximum Spin Speed | 1200 rpm |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR |
| Prosmart Inverter Motor | Yes |
| Display Type | Digital Display |
| Color | White |
| Installation Type | Freestanding |
| Product Type | Front Load |
| Washing Capacity | 1.9 |
$1,099.00
Ships When Available— Backorder OK
This item is on backorder and will ship when available.
Stack & Save
Save up to $1,000 on qualifying orders
Dimensions
Width60 cm
Height84 cm
Depth59 cm
Weight70 kg
Packed Height (cm)89 cm
Packed Width (cm)66.5 cm
Packed Depth (cm)61.5 cm
Packed Weight73 kg
Height (in)33 1/16
Width (in)23 5/8
Depth (in)23 1/4
Weight (lbs)154.3
Packaged Height (in)35
Packaged Width (in)26.2
Packaged Depth (in)24.2
Packed Weight (lbs)160.9
Countertop Depth (cm)55.9 cm
Key Features
Maximum Spin Speed1200 rpm
Energy EfficiencyENERGY STAR
Prosmart Inverter MotorYes
Display TypeDigital Display
ColorWhite
Installation TypeFreestanding
Product TypeFront Load
Washing Capacity1.9
Width (in)23 5/8
Product Seriesb100
Programs
Number Of Programs15
Program 1Cottons / Normal
Program 2Perm Press
Program 3Heavy Duty
Program 4Mixed Fabric
Program 5Allergen
Program 6Rinse
Program 7Spin & Drain
Program 8Tub Sanitize
Program 9Hand Wash
Program 10Down Wear
Program 11Cold Wash
Program 12Delicates / Dark
Program 13Fitness Wear
Program 14Organic Wash
Program 15Quick Wash
Functions
Function 1Heavy Soil
Function 2Pre-Soak
Function 3Extra Rinse
Subfunction 1AntiCrease+
Technologies
Prosmart Inverter MotorYes
OptisenseYes
Temperature SelectionYes
Vairable Spin SelectionYes
Durable HeaterYes
Design
Aqua Wave Drum PatternYes
Xl DoorABX XL w/ Cover
Display TypeDigital Display
ColorWhite
Drum MaterialStainless Steel
Door TrimBlack
Knob Accent ColorBlack
Electronic ControlYes
Liquid Detergent ContainerYes
Number Of Adjustable Feet4
Performance & Consumption
Capacity7 kg
Energy EfficiencyENERGY STAR
Maximum Spin Speed1200 rpm
Energy Consumption84 kWh
Voltage120 V
Frequency60 Hz
Washing Capacity1.9
Safety
Child LockYes
Overflow SafetyYes
Unbalanced Load ControlYes
Automatic Water Adjustment SystemYes
Emergency Water Drain HoseYes
Door Lock IndicatorYes
No Water IndicatorYes
Warranty
Parts2 Year
Labor2 Year