
Hover to zoom
1 / 6
| Brand | Beko |
| Model # | HPD24414W2 |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 84.6 cm |
| Depth | 69.9 cm |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR |
| Dryer Type | Heat Pump Ventless |
| Sensor Drying | OptiSense |
| Display Type | Digital Display |
| Color | White |
| Product Series | bPRO 500 |
| Product Type | Front Load |
| Capacity | 4.5 |
$1,549.00
Ships When Available— Backorder OK
This item is on backorder and will ship when available.
Stack & Save
Save up to $1,000 on qualifying orders
Dimensions
Height84.6 cm
Width59.8 cm
Depth69.9 cm
Weight47.5 kg
Packed Height (cm)89 cm
Packed Width (cm)67 cm
Packed Depth (cm)73 cm
Packed Weight54 kg
Height (in)33 5/16
Width (in)23 9/16
Depth (in)27 1/2
Weight (lbs)104.7
Packaged Height (in)35
Packaged Width (in)26.4
Packaged Depth (in)28.7
Packed Weight (lbs)119
Countertop Depth (cm)58.6 cm
Warranty
Parts2 Year
Labor2 Year
Key Features
Energy EfficiencyENERGY STAR
Dryer TypeHeat Pump Ventless
Sensor DryingOptiSense
Display TypeDigital Display
ColorWhite
Product SeriesbPRO 500
Product TypeFront Load
Capacity4.5
Width (in)23 9/16
Noise Level66 dBA
Connectivity
Homewhiz AppWireless
Downloadable Program 1Bedding
Downloadable Program 2Lingerie
Downloadable Program 3Towels
Downloadable Program 4Refresh
Downloadable Program 5Wool
Programs
Number Of Programs15
Program 1Cottons
Program 2Cottons Eco Dry Programme
Program 3Synthetics
Program 4Hygienic Drying
Program 5Hygienic Refresh
Program 6Silent Program
Program 7Downloadable Programs
Program 8Timed Programs
Program 9Xpress Super Short 14 min Programme
Program 10Duvet / Down Wear Programme
Program 11Outdoor / Sports Programme
Program 12Mixed Fabric
Program 13Shirts
Program 14Jeans
Program 15Easy Iron Programme
Functions
Function 1Adjustment of Dryness Level
Function 2Drum Light
Technologies
Dryer TypeHeat Pump Ventless
Prosmart Inverter MotorYes
Fusion FilterYes
Time Remaining IndicatorYes
Auto Anti-creasingYes
Design
Aqua Wave Drum PatternYes
Display TypeDigital Display
ColorWhite
Drum IlluminationDC LED
Door TypeTransparent -reversible-w cover
Interior DrumStainless Steel
Direct DrainYes
Door TrimBlack
Knob Accent ColorChrome
Number Of Adjustable Feet4
Stacking Kit IncludedYes
Performance & Consumption
Energy EfficiencyENERGY STAR
Capacity4.5
Noise Level66 dBA
Energy Consumption217 kWh
Sensor DryingOptiSense
Voltage208 - 240 V
Frequency60 Hz
Reverse Drum ActionYes
Rated Current (a)4
Safety
Child LockYes
Child Lock IndicatorYes
Water Tank Full IndicatorYes
Filter Cleaning IndicatorYes
Condenser Cleaning IndicatorYes
End Of Cycle BuzzerYes