
Hover to zoom
1 / 6
| Brand | Beko |
| Model # | BFBF2815SS |
| Width | 70 cm |
| Height | 172 cm |
| Depth | 67 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Product Type | Bottom Freezer |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® Qualified |
| Prosmart Inverter Compressor | Yes |
| Cooling System | No-Frost |
| Everfresh+ | Yes |
| Freezer Position | Bottom Freezer |
| Color | Fingerprint-free Stainless Steel |
$1,449.00
Ships When Available— Backorder OK
This item is on backorder and will ship when available.
Stack & Save
Save up to $1,000 on qualifying orders
Dimensions
Width70 cm
Height172 cm
Length26.38 in.
Depth67 cm
Weight72 kg
Packed Height (cm)181 cm
Packed Width (cm)76 cm
Packed Depth (cm)73 cm
Packed Weight79 kg
Height (in)67 11/16
Width (in)27 9/16
Depth (in)26 3/8
Weight (lbs)158.7
Packaged Height (in)71.3
Packaged Width (in)29.9
Packaged Depth (in)28.7
Packed Weight (lbs)174.2
Key Features
Installation TypeFreestanding
Product TypeBottom Freezer
Energy EfficiencyENERGY STAR® Qualified
Prosmart Inverter CompressorYes
Cooling SystemNo-Frost
Everfresh+Yes
Freezer PositionBottom Freezer
ColorFingerprint-free Stainless Steel
Control SystemElectronic Control
Display TypeLED
Height (in)67 11/16
Depth (in)26 3/8
Width (in)27 9/16
Net Volume
Total Net Volume14 cu ft
Fresh Food Net Volume9.96 cu ft
Frozen Food Storage Net Volume4.02 cu ft
Technologies
Prosmart Inverter CompressorYes
Eco ModeYes
Vacation ModeYes
Refrigerator Features
Everfresh+Yes
Fridge Shelf TypeGlass
Cool RoomYes
Number Of Crisper Drawers1
Full Width Door Racks3
Auto Defrost (refrigerator)Yes
Height Adjustable Cantilever Shelves2
Freezer Features
Ice Maker TypeIce Tray
Number Of Freezer Drawers3
Daily Ice Making Capacity (lbs/day)2.2
Design
Reversible DoorYes
LED IlluminationYes
Freezer PositionBottom Freezer
Display PositionInner Side Wall
Display TypeLED
Control SystemElectronic Control
Installation TypeFreestanding
Door Handle TypeFlush
ColorFingerprint-free Stainless Steel
Performance & Consumption
Energy EfficiencyENERGY STAR® Qualified
Climactic ClassT
Voltage120 V
Frequency60 Hz
Cooling GasR600a
Rated Current (a)2
Safety
Door Open AlarmYes
Warranty
Parts5 Year