
Hover to zoom
1 / 13
| Brand | Beko |
| Model # | BFFD30216SSIM |
| Width | 75.6 cm |
| Height | 177 cm |
| Depth | 70 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Product Type | French Door |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® Qualified |
| Prosmart Inverter Compressor | Yes |
| Cooling System | No-Frost |
| Everfresh+ | Yes |
| Freezer Position | Bottom Freezer |
| Display Type | 7 Segment Touch |
$2,399.00
Ships When Available— Backorder OK
This item is on backorder and will ship when available.
Stack & Save
Save up to $1,000 on qualifying orders
Dimensions
Width75.6 cm
Height177 cm
Length27.56 in.
Depth70 cm
Weight85 kg
Packed Height (cm)185.4 cm
Packed Width (cm)81.3 cm
Packed Depth (cm)77.5 cm
Packed Weight112 kg
Height (in)69 11/16
Width (in)29 3/4
Depth (in)27 9/16
Weight (lbs)187.4
Packaged Height (in)73
Packaged Width (in)32
Packaged Depth (in)30.5
Packed Weight (lbs)246.9
Key Features
Installation TypeFreestanding
Product TypeFrench Door
Energy EfficiencyENERGY STAR® Qualified
Prosmart Inverter CompressorYes
Cooling SystemNo-Frost
Everfresh+Yes
Freezer PositionBottom Freezer
Display Type7 Segment Touch
ColorFingerprint-free Stainless Steel
Control SystemElectronic Control
Height (in)69 11/16
Automatic Ice MakerAutomatic Ice Maker (Tap Water Connection)
Width (in)29 3/4
Depth (in)27 9/16
Product SeriesbPRO 700
Connectivity
Homewhiz AppWireless & Bluetooth
Technologies
Prosmart Inverter CompressorYes
Vacation ModeYes
Refrigerator Features
Everfresh+Yes
FreshguardYes
Fridge Shelf TypeGlass
Auto Defrost (refrigerator)Yes
Height Adjustable Cantilever Shelves2
Number Of Crisper Drawers2
Freezer Features
Automatic Ice MakerAutomatic Ice Maker (Tap Water Connection)
Auto Defrost (freezer)Yes
Freezer Interior IlluminationYes
Number Of Freezer Drawers1
Design
Inner Back Wall MaterialStainless Steel
Freezer PositionBottom Freezer
Display PositionElectronic Display on Ceiling (Tact)
Display Type7 Segment Touch
LED IlluminationYes
Installation TypeFreestanding
ColorFingerprint-free Stainless Steel
Control SystemElectronic Control
Performance & Consumption
Energy EfficiencyENERGY STAR® Qualified
Climactic ClassT
Voltage120 V
Frequency60 Hz
Cooling GasR600a
Safety
Door Open AlarmYes
Warranty
Parts2 Year
Labor2 Year