
Hover to zoom
1 / 6
| Brand | Beko |
| Model # | SLER30423SS |
| Width | 75.7 cm |
| Height | 91.4 cm |
| Depth | 73 cm |
| Pyrolytic Self Cleaning | Yes |
| Oven Type (main Cavity) | Conventional |
| Display Type | TFT Display |
| Number Of Functions | 5 |
| Color | Stainless Steel |
| Cooktop Type | Vitroceramic |
| Burner Configuration | 4 Vitroceramic Zones |
| Design | Slide-In Range |
$1,669.00
Ships When Available— Backorder OK
This item is on backorder and will ship when available.
Stack & Save
Save up to $1,000 on qualifying orders
Dimensions
Width75.7 cm
Height91.4 cm
Length28.75 in.
Depth73 cm
Weight107.8 kg
Packed Height (cm)83.1 cm
Packed Width (cm)115 cm
Packed Depth (cm)70 cm
Packed Weight120 kg
Height (in)36
Width (in)29 13/16
Depth (in)28 3/4
Weight (lbs)237.7
Packaged Height (in)32.7
Packaged Width (in)45.3
Packaged Depth (in)27.6
Packed Weight (lbs)264.6
Key Features
Pyrolytic Self CleaningYes
Oven Type (main Cavity)Conventional
Display TypeTFT Display
Number Of Functions5
ColorStainless Steel
Cooktop TypeVitroceramic
Burner Configuration4 Vitroceramic Zones
DesignSlide-In Range
Height (in)36
Width (in)29 13/16
Depth (in)28 3/4
Main Cavity Oven Features
Number Of Functions5
DefrostingYes
Conventional CookingYes
Pyrolytic Self CleaningYes
Bottom HeatingYes
Oven Type (main Cavity)Conventional
Grill TypeElectric Grill (Broiler)
Cooktop Features
Cooktop TypeVitroceramic
Burner Configuration4 Vitroceramic Zones
Cooktop Burner DesignGlass
Front-left Zone5'' / 8'' - 750 W / 2200 W
Rear-left Zone8'' - 2200 W
Front-right Zone9'' - 12'' / 1800 W - 3000 W
Rear-right Zone6'' - 1200 W
Residual Heat IndicatorYes
Accessories
Number Of Wire Oven Racks2
Cleaning
Pyrolytic Self CleaningYes
Inner Door TypeFull Glass
Technologies
Sabbath ModeYes
Grill TypeElectric Grill (Broiler)
Cooling FanYes
Design
DesignSlide-In Range
Interior Oven Illumination1 x Round Halogen light (Right)
Display TypeTFT Display
Inner Door TypeFull Glass
Oven Side Racks6 levels - Stay In Self Clean
Cavity ColorBlack Enamel
Door Opening TypeDrop-down
ColorStainless Steel
Bottom Compartment TypeStorage Drawer
Oven DoorStainless Steel
Interior Light With Door OpeningYes
Safety
Door LockYes
Child LockYes
Performance & Consumption
Voltage240 V
Frequency60 Hz
Warranty
Parts2 Year
Labor1 Year