
Hover to zoom
1 / 10
| Brand | Beko |
| Model # | BFFD3614ZSS |
| Width | 90.8 cm |
| Height | 177.1 cm |
| Depth | 70.5 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Product Type | French Door |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® Qualified |
| Prosmart Inverter Compressor | Yes |
| Cooling System | No-Frost |
| Everfresh+ | Yes |
| Freezer Position | Bottom Freezer |
| Water Dispenser | Internal Filtered Water Dispenser |
$2,699.00
Ships When Available— Backorder OK
This item is on backorder and will ship when available.
Stack & Save
Save up to $1,000 on qualifying orders
Dimensions
Width90.8 cm
Height177.1 cm
Length27.75 in.
Depth70.5 cm
Weight135 kg
Packed Height (cm)187.2 cm
Packed Width (cm)97.8 cm
Packed Depth (cm)78 cm
Packed Weight145 kg
Height (in)69 3/4
Width (in)35 3/4
Depth (in)27 3/4
Weight (lbs)297.6
Packaged Height (in)73.7
Packaged Width (in)38.5
Packaged Depth (in)30.7
Packed Weight (lbs)319.7
Key Features
Installation TypeFreestanding
Product TypeFrench Door
Energy EfficiencyENERGY STAR® Qualified
Prosmart Inverter CompressorYes
Cooling SystemNo-Frost
Everfresh+Yes
Freezer PositionBottom Freezer
Water DispenserInternal Filtered Water Dispenser
Display TypeLED
ColorFingerprint-free Stainless Steel
Control SystemElectronic Control
Automatic Ice MakerAutomatic Ice Maker (Tap Water Connection)
Height (in)69 3/4
Width (in)35 3/4
Depth (in)27 3/4
Product SeriesbPRO 500
Net Volume
Fresh Food Net Volume13.77 cu ft
Frozen Food Storage Net Volume6.74 cu ft
Total Net Volume20.5 cu ft
Technologies
Prosmart Inverter CompressorYes
Vacation ModeYes
Sabbath ModeYes
Eco ModeYes
Refrigerator Features
Everfresh+Yes
Fridge Shelf TypeGlass
Adjustable Door RacksYes
Water DispenserInternal Filtered Water Dispenser
Cool RoomYes
IonguardYes
Number Of Crisper Drawers2
Full Width Door Racks6
Auto Defrost (refrigerator)Yes
Height Adjustable Cantilever Shelves4
Freezer Features
Automatic Ice MakerAutomatic Ice Maker (Tap Water Connection)
Number Of Freezer Drawers1
Auto Defrost (freezer)Yes
Number Of Freezer Baskets1
Freezer Interior IlluminationYes
Daily Ice Making Capacity (lbs/day)11
Design
Water DispenserInternal Filtered Water Dispenser
LED IlluminationYes
Freezer PositionBottom Freezer
Display TypeLED
Control SystemElectronic Control
Installation TypeFreestanding
Door Handle TypeNew Universal Flush Handle
ColorFingerprint-free Stainless Steel
Display PositionElectronic display on front top trim – Alınlıkta display (Touch)
Performance & Consumption
Annual Energy Consumption566 kWh/year
Noise Level35 dBA
Climactic ClassT
Voltage120 V
Energy EfficiencyENERGY STAR® Qualified
Frequency60 Hz
Cooling GasR600a
Rated Current (a)2.7
Safety
Door Open AlarmYes
Warranty
Parts2 Year
Labor2 Year