
Hover to zoom
1 / 6
| Brand | Beko |
| Model # | DIN25401 |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 81.8 cm |
| Depth | 55 cm |
| Energy Efficiency | Energy Star Most Efficient |
| Product Size | Full Size |
| Installation Type | Panel Ready |
| Number Of Place Settings | 14 |
| Noise Level | 48 dBA |
| Display Type | LED |
| Upper-basket Adjustment Type | Fixed |
| Fast Function | Yes |
$899.00
Ships When Available— Backorder OK
This item is on backorder and will ship when available.
Stack & Save
Save up to $1,000 on qualifying orders
Dimensions
Height81.8 cm
Width59.8 cm
Depth55 cm
Weight37.4 kg
Packed Height (cm)86.7 cm
Packed Width (cm)65.7 cm
Packed Depth (cm)67.4 cm
Packed Weight40.4 kg
Height (in)32 3/16
Width (in)23 9/16
Depth (in)21 5/8
Weight (lbs)82.5
Packaged Height (in)34.1
Packaged Width (in)25.9
Packaged Depth (in)26.5
Packed Weight (lbs)89.1
Key Features
Energy EfficiencyEnergy Star Most Efficient
Product SizeFull Size
Installation TypePanel Ready
Number Of Place Settings14
Noise Level48 dBA
Display TypeLED
Upper-basket Adjustment TypeFixed
Fast FunctionYes
Delay TimerYes with Manual Adjustment of up to 24 h
1/2 Load FunctionYes
Cabinet ColorSilver
Water Cons. Per Cycle (min-max)3.5 - 5.0 (gal)
Control TypeButton Control
Programs
Number Of Programs5
Program 2Normal
Program 3Quick & Shine
Program 4Express
Program 1Heavy+
Program 5Rinse & Hold
Functions
Function 1Half Load
Function 2Sanitize
Function 3Extra Rinse Function
Function 4Quick Wash
Technologies
Fast FunctionYes
Extra Rinse FunctionYes
1/2 Load FunctionYes
Delay TimerYes with Manual Adjustment of up to 24 h
Tablet FunctionYes
Drying SystemStatic
InnercleanYes
Turbidity SensorYes
Basket Design & Accessories
Upper-basket Adjustment TypeFixed
Upper Rack Mug ShelvesYes
Number Of Upper Rack Mug Shelves2
AccessoriesKnife Accessory
Cutlery Basket TypeSliding Cutlery Basket
Design
Tub MaterialStainless Steel
Display TypeLED
Spray Arm DesignRobust Spray Arm
Sliding Detergent DispenserYes
Door Installation TypeHinge Adjustment
LED Spot (light Indicator On Floor)LED Spot (Light Indicator on Floor)
Cabinet ColorSilver
Control TypeButton Control
Adjustable Rear Feet From FrontYes
Filter MaterialPartial Metal
Performance & Consumption
Number Of Place Settings14
Energy EfficiencyEnergy Star Most Efficient
Energy Consumption1 kWh
Annual Energy Consumption234 kWh/year
Noise Level48 dBA
Number Of Spray Levels2
Voltage120 V
Frequency60 Hz
Water Consumption Per Cycle (gal.)2.59-5.86 Gal
Safety
Water Safety SystemOverflow Safety
Warranty
Parts2 Year
Labor2 Year