
Hover to zoom
1 / 5
| Brand | Beko |
| Model # | DIS25842 |
| Width | 44.8 cm |
| Height | 81.8 cm |
| Depth | 55 cm |
| Product Size | Slim Size |
| Noise Level | 48 dBA |
| Installation Type | Panel Ready |
| Number Of Place Settings | 8 |
| Display Type | LED |
| Upper-basket Adjustment Type | New 3 Position Loaded Adjustable_L |
| Number Of Easy Fold Plate Supports (lower-basket) | 2 |
| Fast Function | Yes |
$899.00
Ships When Available— Backorder OK
This item is on backorder and will ship when available.
Stack & Save
Save up to $1,000 on qualifying orders
Dimensions
Height81.8 cm
Width44.8 cm
Depth55 cm
Weight29.5 kg
Packed Height (cm)85.9 cm
Packed Width (cm)49.4 cm
Packed Depth (cm)66.1 cm
Packed Weight31.3 kg
Height (in)32 3/16
Width (in)17 5/8
Depth (in)21 5/8
Weight (lbs)65
Packaged Height (in)33.8
Packaged Width (in)19.4
Packaged Depth (in)26
Packed Weight (lbs)69
Key Features
Product SizeSlim Size
Noise Level48 dBA
Installation TypePanel Ready
Number Of Place Settings8
Display TypeLED
Upper-basket Adjustment TypeNew 3 Position Loaded Adjustable_L
Number Of Easy Fold Plate Supports (lower-basket)2
Fast FunctionYes
Delay TimerYes with Manual Adjustment of up to 24 h
1/2 Load FunctionYes
Cabinet ColorSilver
Control TypeButton Control
Programs
Number Of Programs5
Program 1Heavy+
Program 2Normal
Program 3Clean & Shine
Program 4Express
Program 5Rinse & Hold
Functions
Function 1Half Load
Function 2Sanitize
Function 3Extra Drying
Function 4Quick Wash
Technologies
Fast FunctionYes
1/2 Load FunctionYes
Delay TimerYes with Manual Adjustment of up to 24 h
Tablet FunctionYes
Turbidity SensorYes
Drying SystemStatic
InnercleanYes
Basket Design & Accessories
Upper-basket Adjustment TypeNew 3 Position Loaded Adjustable_L
Number Of Easy Fold Plate Supports (lower-basket)2
Cutlery Basket TypeSlim-size Cutlery Basket
Upper Rack Mug ShelvesYes
Number Of Upper Rack Mug Shelves2
AccessoriesLong-tool shelf
Design
Tub MaterialStainless Steel
Display TypeLED
Spray Arm DesignRobust Spray Arm
Sliding Detergent DispenserYes
Cabinet ColorSilver
Control TypeButton Control
Adjustable Rear Feet From FrontYes
Filter MaterialPartial Metal
Performance & Consumption
Number Of Place Settings8
Energy Consumption1.1 kWh
Annual Energy Consumption220 kWh/year
Noise Level48 dBA
Number Of Spray Levels3
Voltage120 V
Frequency60 Hz
Water Consumption Per Cycle (gal.)2.29-4.47 Gal
Safety
Water Safety SystemOverflow Safety
Warranty
Parts2 Year
Labor2 Year