
Hover to zoom
1 / 8
| Brand | Beko |
| Model # | DUT36522X |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 86.1 cm |
| Depth | 57 cm |
| Installation Type | Built-under |
| Product Size | Tall Tub |
| Number Of Place Settings | 15 |
| Energy Efficiency | Energy Star Most Efficient |
| Noise Level | 45 dBA |
| Display Type | LED |
| Full Size Third Rack | Yes |
| Upper-basket Adjustment Type | New 3 Position Loaded Adjustable_L |
$779.00
Ships When Available— Backorder OK
This item is on backorder and will ship when available.
Stack & Save
Save up to $1,000 on qualifying orders
Dimensions
Height86.1 cm
Width59.8 cm
Depth57 cm
Weight41.6 kg
Packed Height (cm)89.5 cm
Packed Width (cm)65 cm
Packed Depth (cm)67 cm
Packed Weight47.1 kg
Height (in)33 7/8
Width (in)23 9/16
Depth (in)22 7/16
Weight (lbs)91.7
Packaged Height (in)35.2
Packaged Width (in)25.6
Packaged Depth (in)26.4
Packed Weight (lbs)103.8
Key Features
Installation TypeBuilt-under
Product SizeTall Tub
Number Of Place Settings15
Energy EfficiencyEnergy Star Most Efficient
Noise Level45 dBA
Display TypeLED
Full Size Third RackYes
Upper-basket Adjustment TypeNew 3 Position Loaded Adjustable_L
Fast FunctionYes
Delay TimerYes with Manual Adjustment of up to 24 h
ColorFingerprint Free Stainless Steel
Cabinet ColorSilver
Water Cons. Per Cycle (min-max)2.4 - 4.7 (gal)
Control TypeElectronic Touch Control
Programs
Number Of Programs6
Program 1Heavy+
Program 2Normal
Program 3Delicate
Program 4Quick & Shine
Program 5Express
Program 6Rinse & Hold
Functions
Function 1EverClean Filter
Function 2Sanitize
Function 3Steam Gloss Function
Function 4Fast Function
Technologies
Self Cleaning FilterYes
Fast FunctionYes
Delay TimerYes with Manual Adjustment of up to 24 h
Tablet FunctionYes
Turbidity SensorYes
Drying SystemActive Fan Drying
InnercleanYes
Basket Design & Accessories
Full Size Third RackYes
Upper-basket Adjustment TypeNew 3 Position Loaded Adjustable_L
Cutlery Basket TypeSliding Cutlery Basket
Upper Rack Mug ShelvesYes
Number Of Upper Rack Mug Shelves2
Design
ColorFingerprint Free Stainless Steel
Tub MaterialStainless Steel
Display TypeLED
Spray Arm DesignCornerIntense
Sliding Detergent DispenserYes
Door Installation TypeHinge Adjustment
Cabinet ColorSilver
Control TypeElectronic Touch Control
Handle TypeFront Pocket Handle
Adjustable Rear Feet From FrontYes
Filter MaterialPartial Metal
Performance & Consumption
Number Of Place Settings15
Energy EfficiencyEnergy Star Most Efficient
Energy Consumption1 kWh
Annual Energy Consumption230 kWh/year
Noise Level45 dBA
Number Of Spray Levels3
Voltage120 V
Frequency60 Hz
Water Consumption Per Cycle (gal.)2.32-5.60 Gal
Safety
Child LockYes
Water Safety SystemOverflow Safety